طرح کلی یک رستوران

راه انداری و تجهیز رستوران مبتنی بر اصول و استانداردهایی است که اجرای هر کدام از این استانداردها می تواند منجر به جلب رضایت مشتری و رونق بازار رستورانداران شود. با توجه به اینکه محیط های پرتنش تاثیر منفی بر جسم و روح انسان می گذارند، راه‌اندازی و افتتاح رستوران با غذا، محیط و سرویس دهی با کیفیت می تواند برگ برنده رستورانداری موفق باشد.

طرح و مفهوم اصلی رستوران

ابتدا باید مفهومی که قرار است فضای داخلی یک رستوران به مشتری منتقل کند به درستی شناسایی و پیش از راه اندازی رستوران مفهوم اصلی آن مشخص شود . در قدم بعدی بررسی منطقه ای است که رستوران شما آنجا قرار دارد و اینکه مشتری های شما بیشتر از چه قشری هستند.

 

طراحی صمیمی

 

به طور مثال، در طراحی یک رستوران در محله انقلاب استفاده از نمادهایی متناسب با جوانان دانشجو خالی از لطف نیست، یا یک رستوران ایتالیایی باید بتواند مخاطب را به رم بیرد. شاید در یک منطقه از شهر، مدرنیته زیاد به کار نیاید و مشتری ها را معذب کند و به جای آن صمیمت و خودمانی بودن فضای داخلی رستوران برای افراد جذابیت بیشتری داشته باشد.

طرح کلی رستوران

طرح کلی رستوران باید به صورتی باشد که آشپزخانه و یا پیشخوان و سالن در جای درست خود قرار داشته باشند. طبق اصول چیدمان میز وصندلی، برخورد مداوم مشتری ها با کارمندان رستوران خوشایند نمی باشد.

کارکنان باید مسیر دسترسی سریع به میزها داشته باشند. همچنین مشتریان باید بتوانند بدون ایجاد مزاحمت برای دیگر مشتریان بین صندلی ها و یا مبلمان حرکت کنند. همچنین فضا باید برای مخاطب تازه وارده قابل درک باشد. رعایت این استاندارد فضای راحت تری برای مخاطب ایجاد می کند.

نوع دیوارها، سقف، کف پوش و تزئینات سازه‌ای از جمله قسمت هایی هستند که ظااهر و مواد به کار رفته در آنها نقش بسزایی در طرح کلی رستوران بازی می کند. طرح اصلی، سبک رستوران و برآورد هزینه ها از عوامل تاثیر گذار قبل از انتخاب مواد و مصالح مناسب هستند.

 

طراحی داخلی

 

طراحی دکوراسیون داخلی

حتما شما هم وارد مکان هایی شده اید که دکوراسیون داخلی آن فضا شما را جذب کرده باشد. طراحی داخلی و معماری نه تنها یک هنر، بلکه یک صنعت و در عین حال تجارت است و همواره ایده های جدیدی در این عرصه متولد می شود.
رستوران ها از جمله فضاهایی هستند که دکوراسیون داخلی نقش بسزایی در جذب مشتری و گرم شدن بازارشان دارد. امروزه صاحبان رستوران ها با سرمایه گذاری در این زمینه، سعی بر پیشرفت تجارت خود دارند. سلیقه افراد روز به روز پیچیده تر و خاص تر می شود و مشتری ها علاوه بر نوع و کیفیت غذا به دکوراسیون داخلی رستوران نیز دقت می کنند. درگیر شدن ذهن و چشم افراد به فضای داخلی، باعث برانگیختن حس هیجان می شود و آن رستوران در خاطره‌شان ماندگار می ماند.

 

طراحی سنتی

 

در کشورهایی همچون ایران که دارای پیشینه و تمدن چند هزار ساله است، دکوراسیون تلفیقی از عناصر کلاسیک و مدرن، جای خود را دارد و از طرفی بیان کننده فرهنگ اصیل ایرانی است، از طرفی قشر جوان تمایل بیشتری به فضاهای دنج، صمیمی و در عین حال شیک دارد. در واقع هرچه طراحی رستوران ها دارای مفهوم و هدف باشد تاثیر گذارتر است.

انتخاب میز و صندلی مناسب

یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون داخلی، میز و صندلی است. مسلما قدم اول برای انتخاب، پیدا کردن مدل مناسب با نوع رستوران است. میز و صندلی های موجود در بازار تنوع زیادی دارند و از مواد و جنس های متفاوت تولید می شوند، چوب، فلز و پلاستیک عمده مواد کاربردی در تولید میز و صندلی هستند. فست فود، کافی شاپ و رستوران هریک نوع خاص خود را می‌طلبد.

دکور چوبی
نوع کاربری و کلاسیک یا مدرن بودن رستوران یا کافه و نوع غذایی که سرو می شود نیز، در انتخاب میز مناسب ملاک است. به طور مثال در رستوران های‌کلاسیک، نما یا پایه‌های چوبی جلوه بیشتری دارند. صندلی یا کاناپه پرکاربردترین اجزای دکوراسیون داخلی رستوران هستند که در سبک و سیاق متفاوت طراحی و تولید می شوند.
به طور مثال صندلی لهستانی، با رستورانهای دنج، صمیمی و با رنگ های گرم هماهنگی بیشتری ایجاد می کند یا صندلی های فلزی بیشتر برای چیدمان داخلی فست فودها کاربرد دارند.

بی شک رعایت همه اصول بالا در بهترین شکل و به صورت یکجا ممکن نیست و هزینه بالایی در بر خواهد داشت، اما توجه داشته باشید با مدیریت هزینه ها و استفاده از دانش اهالی فن، می توان تا حد زیادی به هدف نزدیک شد.

 

چیدمان رستوران با مبلمان رستورانی

اگر به دنبال ایده ای برای طراحی دکوراسیون و تجهیز رستوران، کافی شاپ و یا فست فود خود و یا در فکر ورود به صنعت رستوران داری هستید و در بین انتخاب های متعدد، سردر گم شده اید، در این مطلب همراه ما باشید. مطمئنا نوع و سبک میز و صندلی و مبلمان یکی از معیارهای اصلی طراحی دکوراسیون داخلی رستوران می باشد. در کنار پیشرفت همه زمینه ها، میز و صندلی ها هم به روز شده اند.

 

کاناپه رستورانی

کاناپه رستورانی

بیشتر برندهای مطرح صنعت رستوران، فست فود و کافی شاپ در انتخاب مبلمان و میز و صندلی مورد نظرشان و همچنین طراحی داخلی فضا، وسواس زیادی به خرج می دهند و از متخصصان این حوزه راهنمایی می گیرند. بهتر است ابتدا نگاهی به فست فودها و کافی شاپ هایی بیندازید که کاناپه رستورانی را برای راه اندازی رستورانشان انتخاب کرده اند. این کاناپه ها با تنوع بالا در رنگ و مدل، انتخابی مناسب برای رستورانهای ایرانی، فرانسوی، ایتالیایی، چینی، مراکشی، مکزیکی و … می باشند.

ملاک انتخاب کاناپه رستورانی

بهتر است در انتخاب مبلمان مناسب به راحتی، زیبایی و متریال به کار رفته در کنار هم توجه شود، همچنین استفاده بهینه از فضا مد نظر است. از آنجاییکه، کاناپه رستورانی قابلیت تغییر زیاد در طرح و مدل دارند، با کمک اهالی فن می توان برای قسمت هایی که به نظر بلا استفاده هست ،کاناپه یا نیمکت رستورانی و یا پوف طراحی کرد و با مدل های متنوع مبلمان رستورانی فضا را زیباتر و دلنشین تر کرد.

انتخاب مبلمان رستورانی برای رستوران یا فست فود، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

اوقاتیکه استفاده بهینه از فضا اهمیت ویژه دارد، بکارگیری مبلمان رستورانی گزینه خوبی است. برای هر قسمتی از فضای شما، مبل یا پوف مناسب قابل طراحی و تولید می باشد. تغییر ابعاد مبلمان رستورانی نیز به شما کمک می کند نشیمنگاه زیادی در قسمتهای مختلف محیط برای مشتری‌هایتان ایجاد کنید و افراد کمتری در ساعات شلوغی بدون جای نشستن بمانند و رستورانتان را ترک کنند.

فضای کافی

 

احتمالا فست فودهای زیادی را دیده اید که از مبلمان فست فودی برای حجم زیاد مشتری هایشان بهره گرفته اند. تغییر اندازه و طراحی براساس نیازها و محدودیت های محیط قابلیت کاربردی مبلمان رستورانی می باشد، که بی شک از چشم صاحبان رستوران ها، فست فودها و کافی شاپ ها دور نخواهد ماند.

یکی از معیارهایی که می تواند آرامش بیشتری را برای مشتری به ارمغان آورد، داشتن حریمی می باشد که افراد دور یک میز، فضایی مختص به خود داشته باشند، مبلمان رستورانی این قابلیت را دارد که در کنار حفظ زیبایی دکوراسیون داخلی رستوران، دید افراد را به میزهای دیگر تا حدودی مختل کند و افراد حس امنیت بیشتری در رستوران یا کافه شما داشته باشند.همانطور که گفته شد مزایا و تنوع مبل رستورانی زیاد است و مطمئنا مشاوره گرفتن از متخصصان حوزه مبلمان و طراحی داخلی رستوران یا کافی شاپ تاثیر مثبتی بر انتخاب شما می گذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی داخلی رستوران مقاله راهکارهایی برای طراحی دکوراسیون رستوران را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه