راهنمای قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

معمولا قیمت گذاری در هر کسب و کاری اولین چالشی است که با آن روبرو می‌شوید. در قیمت گذاری منوی رستوران‌ها نیز این چالش تا حدی وجود دارد.

اگر شیوه قیمت گذاری صحیح و اصولی باشد باعث موفقیت و سودآوری بیزینس شما می‌شود و بالعکس اگر اصولی نباشد موجب شکست و حتی ضرر برای کسب و کار شما می‌شود.

رستوران داری نیز از جمله خدماتی است که بحث قیمت تاثیر زیادی در موفقیت و یا شکست یا به طور کلی آینده رستوران دارد.با خواندن ادامه مقاله با انواع روش‌های قیمت گذاری در رستوران آشنا می‌شوید.

برای اطلاعات بیشتر درباره رستوران داری می توانید مقاله ۸ نکته‌ای که نباید در مدیریت رستوران نادیده بگیرید. را مالعه کنید.

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

مفاهیم مهم در قیمت گذاری

برای قیمت گذاری منوی رستوران‌ها باید برخی مفاهیم در قیمت گذاری را بدانید. در نتیجه برای تعیین قیمت یک محصول یا خدمات ابتدا باید با مفاهیم زیر آشنا شویم:

 1. قیمت (price): هزینه‌ای است که مشتری پرداخت می‌کند تا از کالا و خدمات ما استفاده کند.
 2. هزینه (cost): هزینه‌های ثابت و متغیری که برای تولید یک محصول صرف شده است.
 3. ارزش (value): ارزش یک کالا، یعنی اینکه مشتری بداند بیشتر از پولی که پرداخت کرده، مزایا دریافت کرده است. ارزش برای مشتری به متغییرهایی مثل: تصویر برند در ذهن مشتری (Brand Image)، خدمات پس از فروش یا حتی مواردی مانند اعتبار شرکت.

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

 

استراتژی‌های قیمت گذاری

سه استراتژی کلی برای قیمت گذاری وجود دارد:

o قیمت‌گذاری بر حسب هزینه (Cost-Based Pricing)
o قیمت‌گذاری برحسب ارزش کالا در ذهن مشتری (Perceived-Value Pricing)
o قیمت‌گذاری بر اساس بازار (market-based pricing)

 

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

 

۱)_ قیمت گذاری بر حسب هزینه (Cost-Based Pricing)

در این رویکرد برای قیمت گذاری منوی رستوران‌ها، هزینه‌‌های تولید را جمع بزنید و میزان سود مطلوبتان را هم مشخص کنید؛ در نتیجه قیمت برابر می‌شود با هزینه به‌علاوه سودی که می‌خواهید داشته باشید (Cost-Plus).

پس از محاسبه بهای تمام شده، درصدی را به آن به عنوان حاشیه سود اضافه کنید. برای مثال محاسبه می‌کنید که قیمت تمام شده یک پرس غذا چقدر است، سپس با افزودن درصد سود قیمت را در منوی خود می‌گذارید.

 

 

۲_ قیمت گذاری بر حسب ارزش کالا در ذهن مشتری (Value-based Pricing)

در این استراتژی قیمت گذاری منوی رستوران‌ها، قیمت بر اساس ارزشی که برای مشتری ایجاد می‌شود تعیین می‌شود.

در این روش، بر اساس پیش‌بینی مبلغی که مشتری حاضر است برای خرید محصول بپردازد و در واقعی ارزشی که آن غذا در ذهن مشتری دارد، قیمت را تعیین می‌کنید بدون آنکه در نظر گرفته باشید بهای تمام شده محصول چه قدر است.

 

 

۳_ قیمت‌گذاری بر اساس بازار (market-based pricing)

گاهی قیمت‌گذاری بر اساس شرایط بازار صورت می‌گیرد. مثلاً اینکه ببینیم در بازار قیمت این محصول چند است؟ یا رقبا با چه قیمتی می‌فروشند؟ یا اینکه با توجه به شرایط بازار و اقتصاد، مردم چقدر حاضرند برای این محصول هزینه کنند.

در این روش بیشترین توجه به رقیب یا رقیبان است و بر همین اساس شما نیز قیمتی رقابتی و در سطح قیمت رقبا تعیین می‌کنید.

یکی ازمعایب این روش این است که رقابت قیمت گذاری را کنترل می‌کند، و ممکن است رقبا ساختار هزینه‌ای متفاوتی داشته‌ باشند. بنابراین باید در این روش قیمت گذاری، به رقبا به ویژه آن‌هایی که غذاهای مشابه با خدمات مشابه به مشتریان ارائه می‌دهند توجه ویژه داشت.

 

 

چگونه قیمت گذاری کنیم؟

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

سه استراتژی اصلی برای تعیین قیمت محصول را بیان کردیم، این سه استراتژی قیمت‌گذاری ممکن است به‌تنهایی نتیجه خوبی به همراه نداشته باشد. ما باید توجه به شرایط بازار، قیمت رقبا، ارزشی که برای مشتری ایجاد می‌کنیم و هزینۀ تولید تا عرضۀ کالا، قیمت مناسبی برای محصول‌مان انتخاب کنیم.

با این سه روش کلی قیمت را تا حدودی مشخص می‌کنید اما برای تعیین دقیق قیمت باید به چند نکته توجه کنید:

 

هدف

هدف خود را از قیمت‌گذاری مشخص کنید. معمولا اهدف مختلفی برای قیمت گذاری وجود دارد از جمله:

 

 • بقا

  وقتی که شرایط اقتصادی جامعه خوب نباشد، رقابت بسیار شدید باشد، خواسته‌های مشتری در حال تغییر باشد و هدف فقط باقی ماندن در رقابت است. فراموش نکنید این هدف فقط و فقط برای کوتاه‌مدت مؤثر است.

 

 • سود حداکثری در زمان حال

  ممکن است هدف شما این باشد که در زمان حال بیشترین سود را داشته باشید. این هدف زمانی استفاده می‌شود که بازار قابل پیش‌بینی و تا حدی تثبیت شده باشد.

 

 • سهم حداکثری از بازار

  به دست آوردن سهم بیشتری از بازار؛ باعث فروش بیشتر و کاهش هزینه‌ها در نتیجه سود بیشتر ‌می‌شود.

 

تقاضا

تقاضا را بررسی کنید. میزان تقاضا برای رستوران شما چقدر است؟ چقدر مردم تمایل دارند از خدمات رستوران شما استفاده کنند؟

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

هزینه تمام شده محصول

هزینه تولید محصول را محاسبه کنید: هزینه ثابت+هزینه‌های متغیر

 

 

مخاطبان

مخاطبانتان را بشناسید. برای این‌که بتوانید درست قیمت‌گذاری کنید، مشتری‌های خود را بشناسید! بدانید می‌خواهید به چه گروهی از مردم جامعه خدمت ارائه کنید. رفتار و ویژگی‌های آن گروه را خوب بشناسید،از نیازهای آن‌ها آگاهی پیدا کنید و بدانید می‌خواهید چه نیازی را بر طرف کنید.

مزیت رقابتی رستوران خود را در برابر رقبا به مشتری نشان دهید تا متوجه تمایز شما از رقیب بشود.

 

مدل مناسب قیمت 

مدل مناسب قیمت را انتخاب کنید. اکنون با شناخت اهداف، هزینه، مخاطبان و تقاضا وقت آن رسیده است که مدل مناسب قیمت گذاری متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

 

 

انواع مدل‌های قیمت گذاری

با در نظر گرفتن شرایط بازار و جایگاهتان نسبت به رقبا، می‌توانید هر یک از مدل‌های زیر را برای قیمت‌گذاری به کار بگیرید و قیمت نهایی را تعیین کنید.

 

قیمت گذاری اقتصادی

در قیمت‌گذاری اقتصادی، باید از محصولات و مواد غذایی کم هزینه و به اصطلاح ارزان قیمت در تولید غذا استفاده کنید، تا بتوانند محصول ارزانی تولید کنید. با این روش می‌توانید بخش کم درآمد جامعه را نیز به مشتریان خود اضافه کنید و بازار خود را توسعه دهید.

در این روش قطعا سودی که به دست می‌آورید کم است و باید تلاش کنید که در مقابل قیمیت کم، کیفیت غذای ارائه شده را افزایش دهید تا بتوانید رستوران خود را به افراد بیشتری معرفی کنید.

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

قیمت گذاری نفوذی

در این روش قیمت گذاری منوی رستوران‌ها باید قیمت غذاهای موجود در منو را به پایین‌تر از حد معمول (با کمترین سود) تعیین ‌کنید تا توجه مشتریان را به سمت خود جلب کنید. بعد از اینکه در بازار نفوذ کردید و به هدف خود رسیدید قیمت‌ها را افزایش ‌دهید. این روش در صورتی کارآمد است که مشتریان شما به قیمت حساس باشند.

درواقع شما با این روش به افراد فرصتی می‌دهید که محصول شما را تجربه کنند و مشتری شما باشند.

 

قیمت گذاری گزاف

در این روش که دقیقا برعکس قیمت گذاری نفوذی است، با تعیین قیمت بالا در زمان عرضه‌ی یک غذای جدید، بیشترین فروش را داشته باشید و پس از ورود به بازار، قیمت‌ را به‌تدریج کم می‌کنید. این کار باعث می‌شود در اولین لحظه‌ی ورود به بازار، تصویری منحصربه‌فرد از خود در ذهن مشتری ایجاد نمایید و بیشترین میزان سود را از اولین عرضه‌ی محصول خود ببرید.

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

قیمت گذاری پکیجی

در این شیوه برای قیمت گذاری منوی رستوران‌ها، مجموعه‌ای از محصولات مرتبط، با قیمتی پایین‌تر از خرید به‌صورت تکی، عرضه می‌شوند. این شیوه نه‌ فقط برای فروختن کالایی که کمتر فروش می‌رود مناسب است بلکه ارزش آن بسته در چشم مشتری بیشتر از حالت معمول است.

مثلا یک روز در هفته می‌توانید با استفاده از قیمت گذاری پکیجی، یک همبرگر را به همراه نوشابه و سیب‌زمینی بفروش برسانید.

 

قیمت گذاری جغرافیایی

در این روش می‌توانید بر مبنای منطقه و محله‌ای که رستوران در آن واقع است به قیمت گذاری منوی غذای خود بپردازید.

 

قیمت گذاری منوی رستوران‌ها

 

 

جمع بندی

سیاست‌ها و روش‌های قیمت‌گذاری بیان شد. حالا شما باید با توجه به هدف و جایگاهتان بهترین قیمت را انتخاب کنید.

 

 

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه